درمان دردهای مفصلی

درمان دردهای مفصلی در کرج, درمان دردهای مفصلی و آرتروز در کرج, درمان دردهای مفصلی و عضلانی در کرج, درمان دردهای مفصلی زانو در کرج, درمان دردهای مفصلی روماتیسمی در کرج, درمان دردهای مفصلی دست در کرج, درمان دردهای مفصلی کمر در کرج

مفاصل بدن وظیفه متصل کردن استخوان ها به یکدیگر و درست راه رفتن را بر عهده دارند. آسیب دیدگی مفاصل به علت بیماری یا ضربه باعث اختلال در توانایی عملکردی و بروز درد بسیار زیادی خواهد شد. در این مقاله به انواع روش های درمان دردهای مفصلی در کرج خواهیم پرداخت.

تعداد زیادی از بیماری ها از قبیل آرتروز (استئوآرتریت)، آرتریت روماتوئید، بورسیت، نقرس، گرفتگی یا سفتی و مواردی از این قبیل باعث بروز درد مفصل می ‌شوند. بارداری و کمردرد

درد مفصل بسیار شایع است و یک سوم از افراد بزرگسال حداقل طی یک ماه گذشته دچار درد مفصل شده اند. درد زانو، شانه و سپس درد ران شایع ترین علل مراجعه بیماران به پزشک محسوب می شود.

با بالا رفتن سن، درد مفصل شیوع بیشتری پیدا می کند. درد مفصل به صورت یک درد خفیف یا ناتوان کننده ایجاد می ‌شود. گاهی اوقات درد طی مدت چند هفته بهبود پیدا می ‌کند اما در برخی موارد طولانی تر می شود. حتی تورم و درد موقت مفاصل بر کیفیت زندگی بیمار تاثیر می گذارد. درمان دستی فیزیوتراپی چیست و نحوه اثربخشی آن چگونه است؟

دارو درمانی، فیزیوتراپی، جراحی و سایر روش های موجود به تسکین درد مفصل کمک می کنند. تشخیص و درمان علت درد مفصل باعث کاهش درد و التهاب و پیشگیری از تحلیل رفتگی عملکرد آن خواهد شد.

انواع روش های درمان دردهای مفصلی

از روش های زیر برای درمان درد مفصل استفاده می شود:

دارو درمانی

مصرف داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب از قبیل آسپرین، ایبوپروفن یا ناپروکسن سدیم به تسکین درد و کاهش التهاب متوسط تا شدید در درمان دردهای مفصلی کمک می کند.

نسل جدید داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب (سلکوکسیب) به تسکین درد کمک می ‌کند. این داروها با برخی عوارض جانبی همراه هستند و باعث خونریزی دستگاه گوارش می ‌شوند.

افرادی که فقط دچار درد مفصل هستند مصرف استامینوفن به بهبود آنها کمک خواهد کرد. باید در مصرف این دارو احتیاط کرد زیرا مصرف آن به همراه مشروبات الکلی باعث آسیب دیدگی کبد خواهد شد.

این دارو ها حتما باید تحت نظر پزشک مصرف شود.

در مواردی که درد مفصل شدید باشد داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب تاثیر چندانی ندارند. در این حالت پزشک به تجویز داروهای مسکن قوی‌ تر خواهد پرداخت. این داروها باعث خواب آلودگی و یبوست می ‌شوند به همین دلیل باید تحت نظر پزشک مصرف گردند. داروهایی که به تسکین درد کمک می کنند عبارتند از:

  • شل کننده های عضلانی برای درمان اسپاسم عضله (در کنار داروهای غیر استروئیدی ضد التهاب تاثیر بیشتری دارند)
  • داروهای ضد افسردگی و ضد تشنج (باعث اختلال در ارسال سیگنال های درد می شوند)
این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  بهترین متخصص زانو در کرج

داروهای موضعی

کپسایسین یکی از ترکیبات موجود در فلفل قرمز است که باعث تسکین درد مفصل ناشی از آرتروز و اختلالات مشابه خواهد شد. کپسایسین از ارسال سیگنال ‌های درد جلوگیری می ‌کند و سطح تولید اندروفین را افزایش خواهد داد.

سوزش ناحیه تحت درمان از عوارض پماد کپسایسین محسوب می ‌شود. متیل سالیسیلات یکی دیگر از ترکیبات موجود در پماد آرتروز است که باعث تسکین درد خواهد شد. کلینیک درمان دردهای لگنی در کرج

درمان دردهای مفصلی در کرج, درمان دردهای مفصلی و آرتروز در کرج, درمان دردهای مفصلی و عضلانی در کرج, درمان دردهای مفصلی زانو در کرج, درمان دردهای مفصلی روماتیسمی در کرج, درمان دردهای مفصلی دست در کرج, درمان دردهای مفصلی کمر در کرج
درمان دردهای مفصلی زانو

تزریق دارو

گاهی در مواردی که داروهای خوراکی و موضعی تاثیری در بهبود بیمار نداشته باشد پزشک تزریق استروئید را توصیه خواهد کرد. استروئید هر ۳ تا ۴ ماه یک بار به طور مستقیم به درون مفصل تزریق می شود. از تزریق استروئید برای افراد مبتلا به آرتروز یا التهاب تاندون استفاده می گردد.

معمولاً استروئید باعث بهبود بیمار خواهد شد اما اثر آن موقت است. این دارو با عوارض جانبی نیز همراه است و در صورت عدم تشخیص علت اصلی درد باعث آسیب بیشتر مفصل خواهد شد. آرتروز ستون فقرات و درمان آن در کرج

در برخی موارد پزشک علاوه بر تزریق استروئید به تخلیه مایع درون مفصل نیز می پردازد. تزریق هیالورونیک اسید که شبیه مایع طبیعی درون مفصل است به درمان استئوآرتریت کمک می کند.

 فیزیوتراپی

فیزیوتراپی به تقویت عضلات اطراف مفصل، پایداری مفصل و بهبود دامنه حرکات آن کمک می ‌کند.

متخصص فیزیوتراپی از برخی روش ها مانند التراسوند تراپی، کمپرس سرد و گرم، تحریک الکتریکی و درمان دستی، ورزش درمانی استفاده می کند.

همچنین متخصص فیزیوتراپی ممکن است از تجهیزات پیشرفته تری همانند مگنت درمانی، لیزر درمانی پرتوان و کم توان، شوک درمانی، طب سوزنی، درمان با سوزن خشک، ایرکامپرشن و… نیز جهت درمان و بهبودی مشکلات مفصلی استفاده کند.

این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  درمان زانو درد در کرج

کاهش وزن اضافی بدن به رفع فشار از روی مفاصل دردناک کمک خواهد کرد. ورزش کردن و رعایت رژیم غذایی باعث کاهش وزن خواهد شد. شنا و ورزش در آب فشار کمتری را به مفاصل تحمیل می کنند و منجر به تسکین و درمان دردهای مفصلی خواهند شد.

 

روش های درمان دردهای مفصلی خانگی 

برخی اقدامات ساده خانه‌ ای به تسکین درد مفاصل کمک می کنند. استفاده از بریس یا بستن مفصل باعث کاهش درد می شود. استراحت دادن به مفصل و اجتناب از انجام فعالیت های سنگین بهبود آن کمک خواهد کرد. کلینیک درمان دردهای اسکلتی و عضلانی در کرج

استفاده از کمپرس یخ در طول روز به مدت ۱۵ دقیقه توصیه می شود. استفاده از بانداژ فشاری و قرار دادن مفصل بالاتر از سطح قلب باعث کاهش درد و تورم آن خواهد شد. قرار دادن کمپرس یخ روی مفاصل دردناک باعث تسکین درد و کاهش التهاب خواهد شد. کمپرس گرم نیز به رفع اسپاسم عضلات اطراف مفاصل کمک می کند.

گاهی اوقات استفاده موقت از اسپلینت برای محدود کردن حرکات مفصل یا کاهش درد توصیه می شود. استفاده بلند مدت از اسپلینت باعث سفتی مفصل و کاهش دامنه حرکات آن خواهد شد.

 

روش های درمان دردهای مفصلی جایگزین برای درمان دردهای مفصلی

برخی از تحقیقات نشان داده که مصرف مکمل های گلوکزامین و کندرویتین به تسکین و درمان دردهای مفصلی و بهبود عملکرد آن کمک می کند. این ترکیبات به طور طبیعی درون غضروف وجود دارند و به عنوان محافظ مفصل و ضربه گیر استخوان عمل می کنند. این مکمل ها به صورت کپسول، قرص، پودر یا محلول وجود دارند و فاقد هر گونه عوارض جانبی هستند اما باید حتما با تجویز پزشک استفاده شوند.

در صورتی که علیرغم امتحان کردن روش های درمانی بالا، همچنان مفصل دردناک، متورم و ملتهب باشد مراجعه فوری به پزشک ضروری است.

برای استفاده ار راهکارهای فیزیوتراپی مانند مگنت درمانی، لیزر درمانی، کمپرس سرد و گرم، تحریک الکتریکی و درمان دستی برای درمان دردهای مفصلی به کلینیک دکتر مرجان رئوفی پور مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *