دکتر ستون فقرات در کرج

دکتر ستون فقرات در کرج

دکتر ستون فقرات در کرج, دیسک کمر وضعیتی است که بیشتر در قسمت تحتانی کمر اتفاق می‌افتد اما با این حال ممکن است در هر قسمتی از ستون فقرات رخ دهد. دیسک‌های فتق‌دار کمر از جای خود در کانال نخاعی جابجا می‌شوند. این جابجایی باعث فشار دیسک بر روی اعصاب نخاعی شده و باعث درد در ناحیه از بدن می‌گردد.

این وضعیت می‌تواند نشان دهنده پارگی یا از هم گسیختگی باشد و معمولاً در مرحله اولیه دژنراسیون اتفاق می‌افتد. بیشتر موارد دیسک کمر در مراحل اولیه بصورت دیسک‌های برآمده و بیرون‌زده خود را نشان می‌دهند که مرور زمان تشدید می‌شوند. درمان دیسک کمر بستگی به شدت درد و ناراحتی بیمار و میزان جابجاشدگی و لغزش دیسک از موقعیت خود دارد. در بسیاری از موارد می‌توان دیسک کمر را به کمک روش‌های کنترل درد به شکل غیر جراحی درمان کرد. بهترین دکتر دیسک کمر در کرج

چهار مرحله دیسک کمر – دکتر ستون فقرات در کرج

استخوان‌ها و مهره‌های تشکیل دهنده ستون فقرات گردن و کمر به وسیله دیسک‌های کوچک حمایت می‌شوند. این دیسک‌ها گرد و مسطح بوده و دارای یک لایه بیرونی فیبروز سخت به نام فیبروز آنولوس (حلقه بیرونی) هستند. آنولوس یک ماده نرم و ژله‌ مانند که در مرکز دیسک کمر (نوکلیوس پالپوس) قرار دارد را احاطه می‌کند.

این دیسک‌ها در بین مهره‌های ستون فقرات قرار دارند و در درجه اول به عنوان بالشتک جذب کننده شوک عمل می‌کنند و باعث انعطاف‌پذیری استخوان‌های ستون فقرات می‌شوند. ستون مهره‌ها یا ستون فقرات از ۳۳ مهره ساخته شده است که توسط دیسک اسفنجی از هم جدا شده‌اند. ستون فقرات به ۴ قسمت تقسیم می‌شود که عبارتند از:

 • مهره‌های گردنی: ۷ مهره اول که در گردن قرار دارند.
 • مهره‌های سینه‌ای: ۱۲ مهره بعدی که در ناحیه توراسیک قرار دارند.
 • مهره‌های کمری: ۵ مهره بعدی که در قسمت تحتانی کمر واقع شده است.
 • مهره‌های ساکرال یا خاجی: شامل ۵ مهره زیرین که در زیر کمر قرار دارند و ۴ مهره دنبالچه است.

دیسک کمر در حالت عادی – دکتر ستون فقرات در کرج

دکتر ستون فقرات در کرج

به مرور زمان ممکن است که به دلیل فشار بیش از حد یا تروما الیاف حلقوی تضعیف و یا دچار پارگی شود و هسته دیسک را در معرض آسیب‌ قرار می‌دهد. دیسک کمر اصطلاحی است که از آن برای توصیف قسمتی از هسته دیسک استفاده می‌شود که آسیب دیده و بر اثر پارگی یا از هم گسیختگی آنولوس به داخل کانال نخاعی فشار داده می‌شود. کلینیک درمان دیسک کمر در کرج

کانال نخاعی از فضای محدودی برخوردار است که بر اثر وجود عصب نخاعی و دررفتگی دیسک این فضا کمتر هم می‌شود. به دلیل این جابجایی، دیسک بر روی اعصاب نخاعی فشار می‌آورد و غالبا باعث بروز درد شدیدی می‌شود.

بسته به میزان جابجایی نوکلیوس یا مرکز دیسک به سمت حلقه خارجی، دیسک کمر (فتق دیسک) ۴ مرحله دارد. این مراحل عبارتند از:

مرحله ۱: کمپرشن یا فشار روی دیسک 

دکتر ستون فقرات در کرج

فشار بیش از حد و مکرر، تروما یا تغییرات دژنراتیو باعث فشرده شدن دیسک می‌شود و یا آن مچاله کرده و منجر به پاره شدن الیاف حلقوی نگهدارنده دیسک در جای خود می‌گردد. مرکز ژله مانند دیسک (نوکلیوس) تخریب شده اما در ساختار دیسک باقی می‌ماند. کلینیک درمان دردهای لگنی در کرج

مرحله ۲: برآمدگی دیسک 

دکتر ستون فقرات در کرج

بار و فشار مداوم بر روی دیسک باعث می‌شود که هسته فیبرهای حلقوی بیشتر دچار برآمدگی شده و باعث ملتهب شدن آن می‌شود. این التهاب می‌تواند منجر به تحریک شدن عصب نخاعی شود. در این مرحله صرفا به دلیل این که الیاف بیرونی هسته را نگه داشته‌اند لذا هسته هنوز در داخل آنولوس قرار دارد.

مرحله ۳: بیرون‌زدگی دیسک 

دکتر ستون فقرات در کرج

در این مرحله ماده نرم و ژل مانند تشکیل دهندة هسته دیسک از طریق پارگی‌های بزرگ الیاف حلقوی به بیرون تراوش می‌کند اما هنوز به دیسک متصل است. دیسک بیرون زده اکنون بر عصب نخاعی در حال خروج فشار می‌آورد که در بیشتر موارد باعث افزایش درد و بروز علائم دیگر مانند بی‌حسی، سوزش یا احساس سوزن شدن می‌گردد.

مرحله ۴: جدا شدن دیسک

دکتر ستون فقرات در کرجدر مرحله دیسک جدا شده یا فتق دیسک، قطعاتی از آنالوس و هسته از طریق رباط طولی خلفی به فضای اپیدورال می‌روند. این قطعات خارج از بخش دیسک قرار می‌گیرند و اکثرا باعث فشرده شدن عصب نخاعی می‌شوند. این مرحله جدی‌ترین مرحله است که در نتیجه شدت درد بسیار زیاد است بطوری که شاید لازم باشد که فرد تحت عمل جراحی قرار گیرد.

چه عواملی باعث دیسک کمر می‌شود؟

بیماری دیسک کمر در اثر تغییر در ساختار عادی و نرمال دیسک ایجاد می‌شود. بیشتر اوقات، بیماری دیسک کمر در نتیجه بالا رفتن سن و فرسودگی طبیعی دیسک در طی سالیان سال اتفاق می‌افتد. گاهی‌ اوقات، صدمات و آسیب‌های شدید نیز می‌تواند باعث دیسک کمر در فرد شود. همچنین گاهی ممکن است که دیسک کمر فردی بر اثر آسیب‌دیدگی تشدید شود.

عوامل خطر ابتلا به دیسک کمر – دکتر ستون فقرات در کرج

اگرچه افزایش سن رایج‌ترین عامل خطر برای ابتلا به دیسک کمر است اما عدم تحرک جسمانی نیز ‌می‌تواند باعث ضعف عضلات کمر و شکم شده و در نتیجه قادر به پشتیبانی مناسب از ستون فقرات نشود. علاوه بر این، احتمال آسیب‌دیدگی کمر در افرادی که هیچگونه فعالیت جسمانی ندارند نیز افزایش می‌یابد. مشاغلی مشمول بلند کردن اجسام سنگین از روی زمین و پیچاندن ستون فقرات هستند نیز می‌توانند باعث آسیب‌دیدگی کمر شوند. درمان دستی فیزیوتراپی چیست و نحوه اثربخشی آن چگونه است؟

علائم دیسک کمر چیست؟ – دکتر ستون فقرات در کرج

علائم بیماری دیسک کمر بسته به محل فتق دیسک  و ریشه عصبی که تحت فشار قرار گرفته است در بین افراد متفاوت است. موارد زیر جزء ‌شایع‌ترین علائم بیماری دیسک کمر محسوب می‌شوند:

 • کمر درد متناوب یا مداوم: این نوع درد ممکن است در اثر تحرک، سرفه، عطسه، و یا ایستادن برای مدت طولانی ایجاد شود.
 • اسپاسم عضلات کمر
 • درد سیاتیک: درد سیاتیک از قسمت کمر یا باسن شروع ‌شده و تا ساق‌ها و یا کف پاها تداوم می‌یابد.
 • ضعف عضلانی در پاها
 • بی‌حس شدن ساق و یا کف پا
 • کاهش رفلکس‌های زانو یا مچ پا
 • اختلال در عملکرد مثانه یا روده

علائم بیماری دیسک کمر ممکن است مانند سایر بیماری‌ها باشد لذا همواره سعی کنید که برای تشخیص دقیق آن به مرکز خدمات درمانی مراجعه کنید.

چه زمانی باید برای درمان دیسک کمر به پزشک مراجعه کنیم؟

گاهی ممکن است که به دلیل شدت درد کمر یا گردن ناچار به مراجعه به اورژانس شوید. علاوه بر این، در برخی از موارد لازم است که هرچه زودتر برای درمان دیسک کمر اقدام کنید. مواردی که در صورت وجود آنها باید برای درمان درد کمر اقدام کنید عبارتند از:

 • اختلال در عملکرد مثانه یا روده
 • کاهش تدریجی احساس در قسمت پشت پاها، قسمت‌های داخلی ران‌ و نواحی اطراف رکتوم (بی‌حسی زین)
 • وخیم‌تر شدن علائم تا حدی که فرد قادر به انجام فعالیت‌های عادی خود نباشد.
این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  آرتروز گردن درمان بدون جراحی در کرج

راه‌های تشخیص دیسک کمر – دکتر ستون فقرات در کرج

دکتر ستون فقرات در کرج

علاوه بر بررسی کامل تاریخچه پزشکی و معاینه بدنی بیمار، ممکن است که پزشک برای تشخیص بهتر یک یا چند نمونه از آزمایش‌های زیر را تجویز کند:

 • عکسبرداری با اشعه ایکس: آزمایشی که از پرتوهای انرژی الکترومغناطیسی نامرئی برای تولید تصاویری از بافت‌های داخلی، استخوان‌ها و اندام‌های بدن استفاده می‌کند.
 • ام آر آی (MRI): آزمایشی که در آن از ترکیبی از آهنرباهای بزرگ، فرکانس‌های رادیویی و کامپیوتر برای تولید تصاویر دقیق با جزئیات کامل از اندام ها و ساختارهای بدن استفاده می‌‌شود.
 • میلوگرام: میلوگرام مستلزم تزریق کنتراست به کانال نخاعی است تا ساختار بدن در CT اسکن به وضوح قابل مشاهده باشد.
 • سی تی اسکن: یک روش تصویربرداری است که از اشعه ایکس و تکنولوژی کامپیوتر برای ایجاد تصاویر دقیقی از قسمت‌های مختلف بدن از جمله استخوان‌ها، ماهیچه‌ها، چربی و اندام‌های بدن استفاده می‌کند. تصاویر حاصل از سی‌ تی اسکن دقیق‌تر از عکسبرداری با اشعه ایکس است و به وضوح آناتومی‌استخوان را نشان می‌دهد.
 • الکترومیوگرافی: روشی است که در آن پاسخ یا فعالیت الکتریکی عضله را در پاسخ به تحریک عصب عضله اندازه‌گیری می‌کند. این تست برای کمک به تشخیص اختلالات عصبی‌عضلانی به کار می‌رود.

بهترین راه درمان دیسک کمر – دکتر ستون فقرات در کرج

به طور معمول، درمان محافظه‌کارانه اولین خط درمانی برای مدیریت بیماری دیسک کمر است. بیشتر اوقات، اکثریت قریب به اتفاق بیماران مبتلا به دیسک کمر می‌توانند به کمک روش‌های درمان محافظه کارانه مانند مصرف دارو، استراحت، به مرور زمان و فیزیوتراپی بهبودی خود را دوباره بدست آورند. البته ناگفته نماند که درمان محافظه‌کارانه نیاز به صبر و شکیبایی دارد. دیسک کمر و روش های درمان آن در کرج

با این وجود، پیروی از برنامه درمانی می‌تواند باعث کاهش درد کمر و به حداقل رساندن احتمال وخیم‌ شدن درد یا آسیب دیدگی دیسک کمر شود. اقدامات محافظه‌کارانه و عمل جراحی هر دو می‌توانند به مرور زمان مؤثر باشند. درمان دیسک کمر ممکن است ترکیبی از موارد زیر باشد:

مصرف دارو  

معمولاً برای کاهش التهاب و تسکین فشار روی اعصاب فشرده شده مصرف داروهایی مانند داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAID) تجویز می‌شود. البته گاهی ممکن است که داروهای دیگری مانند داروهای شل کننده عضلات و داروهای مسکن و یا استروئید اپیدورال نیز تجویز شود.

فیزیوتراپی

دکتر ستون فقرات در کرج

فیزیوتراپی می‌تواند شامل اولتراسوند، ماساژ درمانی، تمرینات شرطی‌سازی و قدرتی باشد. فیزیوتراپیست آموزش‌ها و ابزارهای لازم برای کاهش درد و تسکین فشار روی دیسک کمر را به شما می‌دهد. همچنین فیزیوتراپیست یک برنامه تمرینات کششی و ورزشی روزانه را متناسب با نیازهای جسمی‌ و سبک زندگی شما طراحی خواهد کرد. در این شرایط ممکن است که فیزیوتراپیست برای تقویت عضلات کمر و محافظت از آن در برابر صدمات بعدی انجام برخی از تمرینات خاص را به شما پیشنهاد کند. تمرینات دیسک کمر بر کاهش علائم، تقویت عضلات و بهبود تحرک فرد متمرکز هستند. گذشته از همه این‌ها، فیزیوتراپیست روش‌هایی را به شما آموزش می‌دهد تا از شدت فشار روی ستون فقرات در حین انجام فعالیت‌های روزانه در خانه و محل کار بکاهید.

بهترین نوع ماساژ برای دیسک کمر چیست؟ – دکتر ستون فقرات در کرج

دکتر ستون فقرات در کرج

ماساژ بافت عمیق 

ماساژ بافت های عمیق گزینه بسیار خوبی برای تسکین نقاط دردناک و خشک کشیده بدن است. اگر این ماساژ به درستی انجام شود می‌تواند در مقایسه با سایر تکنیک‌های درمانی بیشترین اندروفین را در بدن آزاد کند. معمولا از این نوع ماساژ برای تسکین درد در مناطق خاصی از عضلات و یا فاسیا (لایه‌های سخت و ضخیم بافت همبند که لایه‌ها و عضلات مجاور را از هم جدا می‌کند) استفاده می‌شود.

به یاد داشته باشید که گاهی خود ماساژ بافت‌های عمیق نیز می‌تواند منجر به ایجاد درد شود. البته این درد و ناراحتی قطعا نسبت به علائم اصلی خود فرد متفاوت است. به عبارتی دیگر، علائم و درد ناشی از ماساژ بافت عمیق تشدید نمی‌یابد بلکه نهایتا ممکن است گروه‌های عضلانی و مفاصل که در طول ماساژ روی آن تمرکز شده‌ است دچار درد شود. در صورت بروزدرد می‌توان از سایر روش‌های درمانی به عنوان یک گزینة کمکی در روند بهبودی مفید باشد. برای تسکین بیشتر درد می‌توان ماساژ را با کرم‌های ضد درد، گرما و سرما درمانی را با هم ترکیب کرد.

درمان نقاط ماشه‌ای 

درمان نقاط ماشه‌ای تکنیکی است که به طور خاص گره‌های عضلانی بدن را مورد توجه قرار می‌دهد. این گره‌ها بخش‌های کوچکی از عضلات هستند که به دلیل مشکلاتی در مورد استفاده بیش از حد، وضعیت نادرست نشستن و ایستادن، درد مزمن و سایر مشکلات مربوط به عدم تعادل ایجاد شده‌اند. عضلات دارای ساختاری هستند که توانایی تحمل فشار و کشش را تا جای ممکن دارند و سپس همانند یک باند لاستیکی به موقعیت اولیه خود برمی‌گردند. زمانی‌که فرد استراحت کافی نداشته باشد و یا فشار بیش از حدی را تحمل می‌کند قسمت‌های کوچکی از عضله آسیب دیده به حجم‌های بزرگی از فیبر تبدیل می‌شوند. این مسئله جریان خون را  به این ناحیه از بدن محدود کرده و باعث بروز مشکلات بیشتر می‌شود.

برای درمان این مشکل، فشار به طور مستقیم بر روی گره‌های عضلانی به مدت طولانی (معمولا ۱ تا ۵ دقیقه) وارد می‌شود.  در اصل این کار باعث “تنظیم مجدد” فیبرهای عضلانی می‌شود. با اعمال فشار، خون با شدت زیادی به محیط اطراف جریان پیدا می‌کند و با برداشتن فشار موقعیت بهتری برای فیبر عضلات به وجود می‌‌آورد. این تکنیک تا زمانی که بتوانید در طول فرآیند آرامش خود را حفظ کنید و ابزار لازم را داشته باشید به راحتی می‌توان آن را در منزل انجام دهید.

ماساژ با فوم رولر 

غلتک فومی وسیله‌ای است که گاهی ممکن است در فیزیوتراپی برای درمان درد دیسک کمر مورد استفاده قرار گیرد. البته این روش درمانی معمولاً گزینه‌ای مناسب برای ماساژ در منزل یا سالن بدنسازی است. می‌توانید این غلتک‌ها را با قیمت مناسب خریداری کنید که معمولا در بخش تشک فروشی‌ها موجود هستند و یا برای استفاده از آنها به سالن‌های ورزشی محل زندگی خود مراجعه کنید. فوم رولر برای حرکات ریتمیک آهسته گروه‌های بزرگ عضلانی به ویژه عضلات پاها و کمر بیشترین کاربرد را دارند. همچنین استفاده از این غلتک‌های فومی می‌تواند گزینه‌ای عالی برای کشش عضلات قفسه سینه به منظور رفع مشکلات پاسچور یا وضعیتی است.

ماساژ گرم و سرد

گرما و سرما درمانی هر دو گزینه عالی برای تقویت آرامش و تسکین درد هستند. می‌توان با ترکیب گرما و یا سرما با ماساژ به ابزاری قدرتمند برای بهبود درد کمر دست یافت. بدین منظور ممکن است که متخصص ماساژ درمانی از سنگ‌های گرم  استفاده کند و یا دمای اتاق را در حد خاصی نگه دارد یا در پایان و یا آغاز جلسه ماساژ درمانی از آب گرم یا سرد استفاده کند. معمولا افراد بهتر می‌توانند گرما را تحمل کنند اما سرما گزینه خوبی برای درمان آسیب دیدگی کمر همراه با التهاب زیاد است. می‌توانید برای صرفه‌جویی در هزینه‌ها از ابزار و وسایل خانه استفاده کنید و در عین حال از تمام مزایا ماساژ گرم و یا ماساژ سرد بهره‌مند شوید.

این مقاله هم می تواند برای شما جالب باشد  دکتر خوب برای سیاتیک در کرج

طب فشاری 

طب فشاری یکی از گزینه‌های درمانی سنتی است که در آن از ابزار، انگشتان دست، آرنج و زانوها برای اعمال فشار بر روی نواحی خاص از بدن استفاده می‌شود. زمانی که از طب فشاری برای درمان دیسک کمر استفاده می‌شود درمانگر بر روی تسکین درد، کاهش فشار  و بهبود حس سلامتی فرد از طریق آزادسازی “انرژی” و جهت‌دهی دوباره این انرژی تمرکز می‌کند. تشک‌های طب فشاری برای مصارف خانگی تمرکز کمتری بر روی یکسری نقاط خاص بدن دارند اما برای بهبود جریان گردش خون و تسکین درد از طریق فشار دادن نقاطی از کمر بسیار مناسب هستند. به طور کلی هر نوع روش درمانی که باعث افزایش گردش خون می‌شود قطعاً ارزش امتحان کردن دارد.

تزریق کورتیکواستروئید – دکتر ستون فقرات در کرج

دکتر ستون فقرات در کرج 

 

می‌توان با تزریق کورتیکواستروئید التهاب دیسک کمر را کاهش داد و اگر بطور مستقیم به ناحیه دردناک تزریق شود می‌تواند بسیار موثر باشد. متأسفانه تزریق کورتیکواستروئید باعث کوچکتر شدن فتق دیسک نمی‌شود و صرفا بر روی اعصاب نخاعی موثر است.

این خلاص شدن از درد می‌تواند روزها و یا حتی سال‌ها ادامه داشته باشد و به شما این امکان را ب‌دهد تا با پیروی از یک برنامه ورزشی و یا فیزیوتراپی وضعیت ستون فقرات خود را بهبود بخشید. نکته مهم این است که تزریق کورتیکواستروئید نباید روی زنان باردار، افرادی که خونریزی یا عفونت دارند انجام شود. آرتروز ستون فقرات و درمان آن در کرج

همچنین کورتیکواستروئید گاهی می‌تواند به مدت  کمتر از ۲۴ ساعت باعث افزایش جزئی قند خون در بیماران دیابتی شود و یا فشار خون افراد را اندکی بالا ببرد.

تحریک الکتریکی عصب از راه پوست – دکتر ستون فقرات در کرج

دکتر ستون فقرات در کرج

یکی از رایج‌ترین دستگاه‌های الکتروتراپی دستگاهی شبیه AED (مشابه دستگاه‌هایی که برای احیای بیماران در ایست قلبی استفاده می‌شود) است. پدهای کوچک و چسبنده دارای الکترود بر روی و یا در نزدیکی ناحیه دردناک قرار داده می‌شوند. پزشک یا فیزیوتراپیست در تعیین بهترین قسمت برای قرار دادن پدها به شما کمک می‌کنند. پس از آن، دستگاه که با یک واحد باتری کار می‌کند یک سری جریان الکتریکی با ولتاژ کم را به این قسمت از بدن ارسال می‌کند. به کمک یک کنترل می‌توان جریان الکتریکی و همچنین فرکانس و الگوهای تحریک را افزایش یا کاهش داد.

برخی از گمانه زنی‌ها در مورد نحوه عملکرد دستگاه تنس وجود دارد. به طور کلی عموما افراد قبول دارند که دستگاه تنس با مسدود کردن یا غلبه بر سیگنال‌های درد ارسالی از جانب اعصاب به مغز می‌تواند بطور موقتی باعث تسکین درد شود. علاوه بر این، دستگاه تنس می‌تواند جریان گردش خون را بهبود بخشد و اسپاسم عضلات کمر را کاهش دهد. درمان دیسک گردن در کرج

گاهی مواقع تحریک الکتریکی عصب از راه پوست تنها ظرف نیم ساعت انجام می‌شود و گاهی هم ممکن است که چندین ساعت به طول بیانجامد لذا می‌توان از دستگاه تنس به هنگام چرت زدن استفاده کرد. شاید بهتر باشد که هر روز میزان درد، تنظیمات دستگاه و وجود و یا برطرف شدن هر نوع علائم را در یک دفترچه یادداشت کنید. این کار به شما و پزشک کمک می‌کند تا دستگاه را در بهترین حالت تنظیم کنند.

اولتراسوند تراپی متمرکز – دکتر ستون فقرات در کرج

دکتر ستون فقرات در کرج

اولتراسوند تراپی متمرکز یک تکنیک درمانی اولیه، غیر تهاجمی‌، با پتانسیل بهبود کیفیت زندگی و کاهش هزینه مراقبت از بیماران مبتلا به دژنراسیون دیسک است. این فناوری جدید پرتوهای انرژی اولتراسوند را به طور دقیق و درست بر روی اهداف موجود در اعماق بدن متمرکز می‌کند بدون اینکه به بافت طبیعی عادی آسیب برساند.

زمانی که پرتوها به یک نقطه متمرکز شوند اولتراسوند باعث تخریب دقیق (تخريب حرارتي بافت) می‌شود و بدون نیاز به عمل جراحی، عصب‌های عامل درد ناشي از دژنراسيون ديسك از بین می‌روند.

از آنجا که ترکیبی از عوامل می‌توانند منجر به بروز علائم شوند لذا گاهی ممکن است دلایل دیگری برای دژنراسیون دیسک وجود داشته باشد. در حالی که تحقیقات اولیه بر روی کارآیی اولتراسوند تراپی متمرکز برای معالجه دیسک‌های ناهنجار تاکید دارند اما پژوهش‌های اخیر موثر بودن آن در درمان آرتروز مفصل فاست را نیز نشان می‌دهند. در برای برخی از بیماران، اولتراسوند متمرکز می‌تواند یک جایگزین غیر‌تهاجمی ‌و کم خطر و در عین حال با هزینه کم برای عمل جراحی باشد.

مزایای اولتراسوند تراپی متمرکز عبارتست از:

 • اولتراسوند متمرکز یک روش غیرتهاجمی‌است بنابراین نگرانی‌هایی مانند بهبود زخم ناشی از عمل جراحی یا عفونت را به همراه ندارد.
 • اولتراسوند متمرکز می‌تواند بدون آسیب رساندن به بافت اطراف، هدف مورد نظر را درمان کرد.
 • در صورت لزوم می‌توان آن را چندین بار تکرار کرد.

عمل جراحی دیسک کمر – دکتر ستون فقرات در کرج

در صورت عدم موفقیت این اقدامات و روش‌های درمانی فوق شاید این بار لازم باشد که برای درمان دیسک کمر از عمل جراحی استفاده شود. در جراحی دیسک کمر از بیهوشی عمومی استفاده می‌شود. پزشک جراح بر روی قسمتی از کمر که دچار فتق شده است برشی ایجاد می‌کند. شاید لازم باشد که برای دسترسی به دیسک تعدادی از استخوان‌های ستون فقرات برداشته شود. سپس پزشک قسمت فتق دیسک و هر قطعه‌ای که شل باشد را از فضای دیسک خارج می‌کند.

ممکن است که تا مدتی پس از عمل جراحی از انجام برخی از فعالیت‌ها منع شوید تا از ابتلای دوباره به دیسک کمر اجتناب شود. البته قبل از مرخص شدن از بیمارستان پزشک در خصوص این محدودیت‌ها با شما صحبت خواهد کرد.

برای جلوگیری از ابتلا به دیسک کمر چه کاری می‌توان انجام داد؟

حفظ وزن سالم، بصورت منظم و مستمر ورزش کردن و یاد گرفتن طرز صحیح ایستادن و نشستن می‌تواند خطر ابتلا به بیماری دیسک کمر را در شما کاهش دهد. همچنین بهتر است بدانید که کشیدن سیگار می‌تواند خطر ابتلا به دیسک کمر را افزایش دهد لذا برای پیشگیری از این قضیه باید سیگار کشیدن را ترک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *